
Alaphelyzet
A kérdező az élettárs haszonélvezeti jogáról érdeklődik az örökhagyóval közösen tulajdonolt ingatlanban.
Kérdés
Tisztelt Ügyvédnő!
Nővérem 20 évig élt élettársi kapcsolatban miután mindketten elváltak. Egy közösen épült házban éltek. Közös gyermekük nem született.
Az élettárs halála után a korábbi házasságából született gyerekek az örökségüket szeretnék megkapni.Nővéremnek nem áll módjában a ház értékének a felét kifizetni,és eladni sem szeretné,mert az az otthona.Kérdésem az,hogy a haszonélvezeti jog megilleti-e a nővéremet az elhunyt élettársa után,maradhat-e a házban?
Köszönöm válaszát.
Válasz
Tisztelt Érdeklődő!
Az öröklési szabályok alapján sajnos az élettársat nem illeti meg haszonélvezeti jog az örökhagyó halálát követően a közösen lakott ingatlanban.
Az Ön által írt esetben a nővére, mint tulajdonostárs jogosult az ingatlant használni, azonban amennyiben az ingatlan másik fele az örökösök tulajdonába került, ők is jogosultak az ingatlan használatára, vagy többlethasználati díjat követelhetnek.
Az ingatlan birtokbaadására a tulajdonostársak csak polgári perben kérhetik a nővérét, azonban ebben az esetben a bíróság vizsgálja, hogy természetben megosztható-e az ingatlan, és amennyiben nem az, a jelenleg bent lakó birtokos birtokláshoz való joga lesz az erősebb, így valószínűsíthetően többlethasználati díj fizetés mellett a nővére maradhat az ingatlanban.
Tehát amíg ebben a kérdésben nem született bírói ítélet, a nővére megtagadhatja a tulajdonostársak beengedését az ingatlanba. Ebben az esetben azonban a többlethasználati díj visszamenőlegesen, a tulajdonostársak első erre irányuló felszólítása napjától követelhető.
A többi tulajdonostárs kérheti polgári perben az ingatlan tulajdonjogának megosztását is, ebben az esetben a bíróság által meghatározott áron jogosultak kivásárolni a nővérét, illetve árverésen értékesíteni az ingatlant.
Abban az esetben, ha az élettársaknak nincs közös gyermeke, erősen javasolt a vagyoni viszonyokat végrendeletben, vagy egyéb módon rendezni, hiszen az élettársak örökléshez való jogát a jelenlegi jogszabályok nem ismerik.