Alaphelyzet

A kérdező ajándékozással és örökléssel jutott különvagyonhoz. Esetleges válás esetén mi a helyzet, ha ezek jórészét közös vagyonelem(ek)re lettek elköltve?

Kérdés

Tisztelt Ügyvédnő!

Házasságban élek, 5 éve édesanyám útján ajándékozással, 4 éve pedig öröklés útján édesapám után jutottam különvagyonhoz, mindkét esetben a hivatalos okmányaim rendelkezésre állnak.

Az összegek azonban a férjemmel közös bankszámlánkra érkeztek és ezekből jórészt a közös ingatlanunkra költöttük el a pénzt (lakáshitel törlesztése, napelem rendszer kiépítése), másrészt a szintén közös tulajdonú autónk hiteltörlesztését rendeztük.

Egy esetleges válás esetén érvényesíthető-e a vagyonmegosztásnál az arányok esetén ez az egykori különvagyon, vagy ez ezáltal már közössé vált?

Köszönöm.

Válasz

Tisztelt Érdeklődő!

A házastárs különvagyonához tartozik a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás, tehát az Ön különvagyona az ajándékba kapott, illetve örökölt vagyonelem.

Különvagyonba tartozik a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.

A közös vagyon megosztása során – így egy esetleges válás esetén – igényelni lehet a a különvagyonból a közös vagyonra történő ráfordítások és a másik vagyonból teljesített tartozások megtérítését.

Tehát, amit a külön vagyonából a közös ingatlanra fordított, annak megtérítése igényelhető.

A közös életvitel körében elhasznált vagy felélt különvagyon megtérítésének csak kivételesen van helye, főszabály szerint nem kérhető.

Ingatlan jelentős és tartós értéknövekedését eredményező ráfordítás ellenében a megtérítésre jogosult házastárs az ingatlan értéknövekedésének megfelelő tulajdoni hányadra is igényt tarthat.

A hiányzó közös vagyon, illetve különvagyon megtérítésének nincs helye, ha a vagyonközösség megszűnésekor nincs közös vagyon és a megtérítésre köteles félnek különvagyona sincs.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.