Kérdés

Tisztelt Ügyvédnő!

Egy társasházban lakom. A földszinten két orvosi rendelő van, a tetőtérben pedig négy lakás. Az önkormányzat szeretné megvenni az egész épületet egyben, erre a tulajdonosok nyitottak. Az orvosi rendelők tulajdonosai azt szeretnék, ha felajánlanánk az épületet egy összegért, majd tulajdoni hányad alapján a kapott összeget szétosztanánk.

Reális lehet, hogy a rendelőket azonos négyzetméteráron kínáljuk a lakásokkal? Hozzá tartozik, hogy a rendelők rendkívül rossz állapotban vannak, jelenleg esetleg raktárnak lehetnek alkalmasak. Kerestem, mi az ingatlanjogi besorolása az orvosi rendelőnek, de semmit nem találtam. Üzlethelyiség esetleg?

Lehet valamilyen rejtett buktatója, ha egyben kínáljuk fel az épületet megvételre és az orvosok ügyvédje intézi az eladást?

Válasz

Tisztelt Érdeklődő!

Az ingatlanok értéke minden esetben függ az adott ingatlanrész tényleges állapotától, felújítottság mértékétől, és a rendeltetésétől is (üzlethelyiség, lakás stb). Az egyes ingatlanrészek értéke szakértői kérdés, tehát az Ön ingatlanának pontos piaci ára megállapításában egy ingatlan értékbecslő tud az Ön segítségére lenni.

Külön-külön értékestítés

Azonban az Ön által leírtakból úgy gondolom, hogy hátrányos Önnek az ingatlan egy összességként történő felkínálása, tekintettel arra, hogy az egyes ingatlanrészek értéke jelentősen eltérhet az ingatlan funkciója, és a felújítottság állapota alapján, illetőleg vélhetően magasabb értéket lehet elérni az ingatlanrészek külön-külön történő értékesítése esetén.

Ez a tényleges szerződési folyamatokat is megkönnyíti, hiszen közös értékesítés esetén az összes eladónak meg kell egyeznie egymással is minden járulékos kérdésben (pl. vételár fizetésének határideje), míg ha önállóan történik az értékesítés, Ön önállóan dönthet, és egyezhet meg az önkormányzattal.

Ingatlan besorolás

Az ingatlanok besorolását legegyszerűbben az ingatlan tulajdoni lapján ellenőrizheti, mely a magyarorszag.hu oldalról lekérdezhető.

Általában, ha ingatlant értékesítünk, az ingatlan vevői választják meg az ügyletet lebonyolító ügyvédet. Az eljáró ügyvéd mindkét felet köteles képviselni, azonban ha eladóként úgy érzi, nagyobb lenne a bizalma egy Ön által megbízott ügyvéd felé, aki jobban képviseli az érdekeit, mindenképpen érdemes jogi segítséget igénybe venni.

Abban az esetben is, ha az okiratszerkesztő ügyvédet a vevő választja, a saját ügyvéd tud segíteni a szerződés átnézésében, és az Ön igényeinek megfelelő átalakításában, így elkerülhető, hogy bármilyen aptró részlet, “kisbetűs rész” elkerülje a figyelmét.

Amennyiben úgy érzi, a szerződéses folyamat lebonyolítása során szüksége van jogi segítségre, forduljon hozzám bizalommal

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.