Sokszor fordulnak hozzám a fenti kérdéssel ügyfelek. A kérdés megválaszolásához először tisztázni kell a kölcsön körülményeit!

Van-e írásbeli szerződés?

Itt szeretném hangsúlyozni, hogy azt javaslom mindig írjunk írásbeli szerződést, ha kölcsönadunk valakinek! Szinte bármilyen szerződés jobb a semminél! Természetesen ha szemmel látható összegről van szó, akkor érdemes már ekkor is ügyvédhez fordulni, azonban ha erre nincs lehetőségünk, az interneten nagyon sok minta található, és általában tartalmazzák a leglényegesebb dolgokat.

A legjobb, ha 2 tanú is aláírja a szerződést, de ha csak a felek írják alá, az is alkalmas az ügylet igazolására, még ha bizonyító ereje kevesebb is, mint a 2 tanú által aláírt dokumentumnak.

Ha más nem, egy saját kézzel írt átvételi elismervény is alkalmas lehet, amiben szerepel, hogy kölcsön kapott az illető.

Sajnos az utóbbi években több olyan helyzettel találkoztam, ahol évek óta tartó barátságokban, rokoni, szerelmi kapcsolatokban lett probléma a kölcsön visszaadásának elmulasztása, és jártak pórul a jóhiszeműen papír nélkül kölcsönadó felek.

Ha a felek közt született kölcsönszerződés, az igény bíróság előtt érvényesíthető, tehát legrosszabb esetben egy perrel kaphatjuk vissza a pénzünket. Bár a pereskedés nem olcsó, azonban a költségeket végül a pervesztes fél fizeti. Tehát bár annak kell előlegeznie, aki a pert indítja, de a végén ezek a költségek hozzáadódnak az adós tartozásához.

Ha nincs papír, akkor van-e esély arra, hogy visszakapjuk a pénzünket?

Itt két lehetőség is van:

  •  egyrészt ha máshogy bizonyítható az ügylet, tipikusan ha banki átutalás történt, akkor van esély annak bizonyítására, hogy a nemfizető ismerősünk tartozik nekünk.
  • másrészt, ha készpénzben adtunk kölcsön, és az adós nem hajlandó legalább utólag írásban is elismerni, akkor szoktam javasolni, hogy indítsunk el egy fizetési meghagyásos eljárást. Ebben az eljárásban az adós részére az általunk indított eljárásban a közjegyző küld egy fizetési felszólítást, melyre ha az adós nem reagál 15 napon belül, akkor úgy tekintik, hogy elismerte a követelést, és ez esetben egyből pereskedés nélkül végre tudjuk rajta hajtani.

Ha a követelést a rendelkezésére álló 15 napon belül az adós vitatja, akkor az eljárás perré alakul, mely esetben azt szoktam javasolni, ha nincs szerződés, vagy egyéb bizonyíték az ügyletre, ne menjünk tovább. Ha úgy döntünk, az eljárást nem folytatjuk, azt a bíróság megszünteti, és további díjfizetéssel nem jár.

Ha szüksége lenne segítségre a kölcsönadott pénze visszaszerzéséhez, és cikkem felkeltette az érdeklődését, forduljon hozzám bizalommal!

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.