Nemrég megkeresést kaptam egy hagyatéki ügyben, melyben az örökölt vagyon elenyésző volt, azonban jelenzős tartozás is részét képezte a hagyatéknak.

Mit lehet, mit érdemes ilyen esetben tenni, milyen lehetőségeink vannak?

Talán az első, és mindenki számára egyértelműnek tűnő megoldás ebben az esetben az örökség visszautasítása.

Erre a hagyatéki eljárásban, az öröklés megnyílása után van lehetősége az örökösöknek. A visszautasítás szóban és írásban egyaránt megtörténhet akár a hagyatéki eljárásban, akár azon kívül. A joghatása komoly, hiszen a visszautasítás egyike a kiesési okoknak. Ez egy olyan relatív kiesési ok, amely csak a visszautasító személyére vonatkozik, vagyis az örökrészét a törvény szerint következő örökösöknek kell átadni.

Ha az örökös végintézkedés és törvény szerint egyaránt örököl, az egyik jogcímen megszerzett rész önálló visszautasítására is jogosult.

Ettől alapjaiban különbözik az az eset, amikor az örökös – az öröklés jogcímétől függetlenül – kíván választani a hagyatékba tartozó vagyontárgyak közül. Ezt kizárja az a főszabály, hogy a hagyaték visszautasítása általában csak az egész hagyatékra vonatkozik. Tehát nem tehetjük meg azt, hogy “kiválogatjuk” azon vagyonelemeket, amelyeket örökölni szeretnénk, a többit visszautasítjuk.

De vajon mindenképp szükséges az örökség visszautasítása? Mi történik, ha csak tartozást örökölnénk?

Az örökös a hagyatéki tartozásokért csak a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek.

Tehát amennyiben csak tartozást örökölnénk, akkor gyakorlatilag az örökös nem felel ezen tartozásokért, tekintettel arra, hogy a hagyatékkal nem örökölt vagyont. Ebben az esetben tehát nem kell aggódni a tartozás öröklése miatt, hiszen az legfeljebb a hagyaték erejéig terheli az örökösöket. Ez alól csak a hagyatéki költségek és a hagyatéki eljárás költségei képeznek kivételt.

Sok esetben emiatt – akár azért, hogy az utánunk következő örököst (pl. saját leszármazót) mentesítsük az eljárásban történő részvétel alól, akár azért, mert jogutódként más (akár peres, vagy peren kívüli) ügyekben eljárhassunk, vagy akár kötelesrész iránt szeretnénk igényt érvényesíteni, érdemes lehet elvállalni az örökösi pozíciót, hiszen az a hagytaéki eljárás költségein kívül semmilyen más hátránnyal nem jár.

Amennyiben hagyatéki ügyben kérdése van, azt a honlapomon ezen a linken felteheti, illetve ha jogi segítségre van szüksége, várom a jelentkezését.

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.