
A kérdés jó!
Általános elgondolás, hogy ahhoz, hogy Kft-t alapítsunk már a kezdetekkor szükséges 3.000.000 Ft, ami rendelkezésre áll, e nélkül nem kezdhetjük meg a működést.
Ez azonban tévhit!
A társaság tagjai – vagy egyszemélyes Kft esetén a társaság tagja – dönthetnek úgy, hogy az alapításkor csak egy minimális törzstőke részt – akár 100.000 Ft-ot – bocsátanak pénzben a társaság rendelkezésére, a fennmaradó összeget csak egy később meghatározott időpontban fizetik be. Természetesen ezen későbbi időpontban a teljes befizetett törzstőke mértéke el kell érje a 3.000.000 Ft-ot.
A legújabb (2022.01.01) Ptk módosítás szerint a fennmaradó összeget
legkésőbb a társaság a nyilvántartásba vételétől számított második teljes – tizenkét hónapot magában foglaló – üzleti év végéig, illetve ha arra nem került sor azt a társaság nyilvántartásba vételétől számított második teljes – tizenkét hónapot magában foglaló – üzleti évről készült beszámoló elfogadásától számított három hónapon belül köteles rendelkezésre bocsátani.
Látható, tehát, hogy több mint 2 év áll rendelkezésre a teljes 3.000.000 Ft szolgáltatására.
Ilyen egyszerű lenne? Nincs ennek valami hátulütője?
A teljes körű válaszhoz hozzátartozik, hogy sajnos mégsem ilyen egyszerű a dolog. Ameddig a teljes törzstőke nincs befizetve több jogszabályi korlátozás, garancia is gondolkodik a hitelezők védelméről.
Azt tudjuk, hogy főszabályként a Kft korlátolt felelősséggel jár, a tagok magánvagyonukkal nem felelnek a cég tartozásaiért.
De!
Ez a rendelkezés nem érvényes azokra a tagokra, akik nem teljesítették a vállalt törzstőke befizetést. Ők a még nem teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulásuk összegének erejéig magánvagyonukból is kötelesek helytállni a társaság tartozásaiért.
A fennmaradó részt azonban a társaság felosztható nyereségéből is megfizethetik. Ebben az esetben a társaság mindaddig nem fizetheti ki a tagnak az őt megillető osztalékot, hanem azt a tag még meg nem fizetett törzsbetétére kell elszámolnia, amíg a tag törzsbetétje – akár befizetéssel, akár a nyereség elszámolásával . teljes mértékben ki nem egészül a vállalt összegre.
Tehát ha a cég sikeres, a nyereségből feltölthető a tőke.
Fontos azt is számításba venni, hogy amíg a fennmaradó törzstőke befizetése vagy saját erőből, vagy a fentiek szerinti osztalékból meg nem történik, addig az üzletrész nem átruházható.
Ha vállalkozásba kezdene, céget alapítana, vagy ehhez kapcsolódóan tanácsadásra lenne szüksége, forduljon hozzán bizalommal!