Az utóbbi időben több alkalommal is nagyon örültem annak, hogy ügyfeleimnek tudtam segíteni illeték-, és adóoptimalizálás során, így az ingatlan vásárlás sokkal kedvezőbben, több százezer forint megspórolásával zárulhatott.

Emlékeztetőként az ingatlan értékesítésekor a vevő vagyonszerzési illetéket fizet, míg az eladó személyi jövedelemadót. A személyi jövedelemadó számításáról korábban itt írtam.

Vagyonszerzési illeték

A vagyonszerzési illetékről, egyelőre annyit, hogy főszabályként a vásárláskor a vevő a vételár 4%-ának megfelelő illeték megfizetésére köteles az adóhatóság külön felhívására. Több kedvezmény, illetve módosító rendelkezés van ezzel kapcsolatban, melyből most csak a relevánsakat említem meg.

Bontóper, vagyonmegosztás

Tehát nemrég megkeresett egy régi ügyfelem, akinek pár éve a közös megegyezéses házassági bontóperében, illetve a házassági vagyonmegosztásról szóló szerződésében segítettem. A szerződésben a felek úgy rendelkeztek, hogy a közös ingatlanukat megkísérlik értékesíteni, majd a vételárat megosztják egymás közt. Azóta eltelt pár év, és az ingatlant nem tudták értékesíteni, így megegyeztek abban, hogy az egyik fél kivásárolja a másikat.

Amennyiben adásvétel jogcímén történik az értékesítés, a vevő a vételár 4%-nak megfelelő illetéket fizetett volna, hiszen már nem voltak házastársak, így a házastársak egymás közti ügyleteire vonatkozó kedvezmény nem alkalmazható.

Házastársi közös vagyonmegosztás

Ekkor javasoltam nekik, hogy mivel az ingatlanra vonatkozó házastársi közös vagyoni jelleg nem került megszüntetésre a felek vagyonjogi szerződésében, az ügyletet minősíthetjük házastársi közös vagyonmegosztásának, mert ténylegesen erről, és nem adásvételről van szó. (Erre akkor is lehetőség van, ha a házasság már felbontásra került, hiszen a házastársi közös vagyont a házasság felbontása automatikusan nem szünteti meg.) Bár látszólag az egyik fél kivásárolja a másikat, de a pontos jogszabályi minősítés szerint megváltási árat fizet, és megváltja a másik tulajdonrészét.

Vagyonközösség megszüntetése

A házastársi vagyonközösség megszüntetése illetékmentes, tehát így az a fél, aki magához váltotta a másik tulajdonjogát jelentősen jobban járt illetékfizetés szempontjából, mint ha adásvételi szerződést írtunk volna. Itt a tanácsadást még azon szerencsés körülmény is segítette, hogy ismertem az ingatlan előéletét, így bár az eredeti szándékuk adásvételre irányult, de az előzmények tudatában tudtam más, kedvezőbb megoldást javasolni.

Részletes konzultáció

Amikor ilyen jellegű ügylettel keresnek meg, az ügyfelekkel mindig részletesen átbeszélem, hogy a fizetendő adó optimalizálására a vonatkozó jogszabályok szerint milyen lehetőségek vannak.

Ha felkeltettem érdeklődését, kérem, forduljon hozzám bizalommal!

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.