Egyre több helyről hallok egy terjedőben lévő adathalász csalási formáról, amely főként az online apróhirdetési oldalak (Jófogás, Vatera stb.) felhasználóit veszélyezteti.

A módszer abból áll, hogy látszólag egy általunk meghirdetett terméket próbálnak megvásárolni a csalók, és kapunk látszólag a szolgáltatótól a fizetés rendezésével kapcsolatos e-mailt. Ekkor egy igen hihető szövegezéssel a bankunk oldalára terelnek, ahol a banki adataink megadására, illetőleg látszólag a banki felületre történő belépésre van szükség.

Az oldal valójában egy csalásra szakosodott adathalász kamu-webhely, ami csak külsőleg tűnik a saját bankunk oldalának, illetve hivatalos banki fizető felületnek.

Ha megadjuk a banki adatainkat, onnantól kezdve a csalók hozzáférnek a bankszámlánkhoz, és tetemes összegekkel rövidíthetnek meg minket!

A technika

A technika az (mivel látják, hogy mennyi a számlánkon lévő összeg), hogy beállítanak egy utalást (nyilván a saját számlaszámukra) a számlán elérhető összegről. Ugyan a banknak (szerencsére) küldenie (kell) a számlatulajdonosnak egy utalást megerősítő (push)üzenetet, de ha azt jóváhagyjuk, akkor az utalás megtörténik és – a bankok által is elmondottan – jó eséllyel elbuktuk az összeget.

Ugyanis a csalók a számláról azonnal leemelik az összeget (jellemzően készpénzben felveszik), és innentől már nagyon nehéz, szinte lehetetlen annak visszaszerzése.

Ha adathalász “csapdába” estünk

Ha kiszúrjuk ezt, és sikerül megakadályozni az utalást (nem hagyjuk jóvá), akkor is azonnal hívjuk a bankunkat, hogy tiltsák le a hozzáférést (generáljanak egy újat), amivel meggátoljuk, hogy a csalók a számlánkhoz férhessenek.

Az ilyen csalások bármely szolgáltató felületén előfordulhatnak, tehát minden ilyen esetben legyünk rendkívül óvatosak!

Fontos tudni, hogy a banki utaláshoz kizárólag a bankszámlaszámunkra és a nevünkre van szükség, tehát semmi egyéb azonosító adatot ne adjunk meg!

Az átutalás fogadásához nem kell semmilyen banki felületre belépnünk, és semmilyen egyéb bankkártyaadatot megadnunk!

Az említett oldalnak egyébként van direkt erre az esetre készült útmutatója, melyet érdemes lehet áttanulmányozni regisztráció, illetve vásárlás, vagy hirdetőként való megjelenés előtt, illetve az abban található tanácsok más felületeken történő vásárlásnál is jól jöhetnek:

Hogyan ismerd fel az adathalász csalókat?

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.