
Alaphelyzet
A kérdező a hagyatéki eljárás lezárulta után szeretne végrendelet alapján igényt érvényesíteni.
Kérdés
Tisztelt Ügyvédnő,
Végrendelet ügyében kérnék segítséget. Azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben egy formailag érvényes végrendeletet jóval (majdnem 5 évvel) a hagyatéki tárgyalás lezárulta után szeretne valaki érvényesíteni, akkor az lehetséges-e (2019-ben történt haláleset, de csak mostanában értesültünk róla)?
Amennyiben igen, mi a végrendelet érvényének hatálya, amíg be lehet nyújtani? Valahol azt olvastam, hogy 5 év alatt elévül a végrendelet… de ezt milyen időponttól kell számítani? A hagyatéki végzés dátumától? Vagy az elhalálozás időpontjától? Esetleg lehet időbeni egyedi elbírálás? Más felületen olyat is olvastam, hogy nincs időbeni korlát, a végrendeletet bármikor be lehet nyújtani a bíróságon…
Lehet esetleg jogalap nélküli gazdagodásra hivatkozni? Ha most nyújtanánk be a végrendeletet, van esélyünk a sikerre vajon?
A hagyatéki eljárás során végrendelet hiányában a törvényes örökösök örököltek. Kérhetünk-e a bíróságon megismételt hagyatéki eljárást?
Próbáltam utána olvasni, de elvesztem a jogi definíciók között…
Válaszát nagyon köszönöm!
Válasz
A végrendeleten alapuló igény tulajdoni igény, nem évül el, így időkorlát nélkül érvényesíthető a törvényes örökösökkel szemben.
A végrendeleten alapuló igényt bármikor benyújthatják az illetékes bíróságon az öröklési igényre hivatkozással.
A vonatkozó jogszabályhely:
Polgári törvénykönyv:
7:1. § [Öröklés]
Az ember halálával hagyatéka mint egész száll az örökösre.
7:2. § [Öröklési igény]
Az öröklési igény nem évül el.
7:3. § [Az öröklés jogcímei]
(1) Örökölni végintézkedés alapján vagy törvény szerint lehet.
Megismételt hagyatéki eljárást a hagyatéki eljárás lezárultától számított 1 éven belül lehet kérni, ennyi idő elteltével már a jelen ügyben erre nincs lehetőség.
Amennyiben a per megindításához jogi segítségre van szükségük, forduljanak hozzám bizalommal.