Kérdés

Tisztelt Ügyvédnő!

Unokatestvérem meghalt, nem volt soha családja. Egy testvére volt de ő már korábban meghalt és neki sem volt családja. Szülei kisgyerek korukban elváltak és apai ágról van egy féltestvér.

Viszont unokatestvérem vagyona mind anyai ágról és nagynénémtől örökölt volt. Az elhunyt édesanyja és az én édesapám testvérek voltak.

Az érdekelne hogy ez a vagyon illeti e az apai ágról való féltestvért vagy engem mint unokatestvért?

Várom mielőbbi válaszát!

Válasz

Tisztelt Érdeklődő!

A Ptk szerint:

7:67. § [Ági vagyon]

(1) Ha nem az örökhagyó leszármazója a törvényes örökös, az örökhagyóra valamelyik felmenőjéről öröklés vagy ajándékozás útján hárult vagyontárgy ági öröklés alá esik.

Tehát az a vagyon amit az Ön unokatestvére az édesanyjától örökölt, ági vagyonnak minősül. 

7:68. § [Ági örökösök]

(1) A szülő örökli azokat a vagyontárgyakat, amelyek róla vagy felmenőjéről hárultak az örökhagyóra. A kieső szülő helyén az ő leszármazói örökölnek a törvényes öröklés általános szabályai szerint.

(2) Ha mind az ági vagyontárgy öröklésére jogosult szülő, mind annak leszármazója kiesett, a nagyszülő; ha ő is kiesett, az örökhagyó távolabbi felmenője örökli azt a vagyontárgyat, amely róla vagy felmenőjéről hárult az örökhagyóra.

Ezen vagyonra tehát az ági vagyontárgy öröklésére jogosult szülő az ön nagynénje, az elhunyt unokatestvér édesanyja lett volna, ha ő sem él már, és nem volt más vér szerinti leszármazója, helyette a nagyszülő örököl, ha már nem él, akkor a távolabbi felmenők örökölnek.

Ha nincs távolabbi felmenő, az ági vagyon az örökhagyó egyéb vagyonával együtt öröklődik, így a féltestvére fog örökölni.

Amennyiben hagyatéki eljárással kapcsolatban tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, forduljon hozzám bizalommal.

Az általam nyújtott tanácsadás, illetve jogi képviselet eredményeképpen számos hagyatéki eljárás zárult ügyfeleim legnagyobb elégedettségére, illetve a megfelelő hagyatéki képviselettel sok esetben elkerülhetők a későbbi pereskedések. Több esetben felhívtam ügyfeleim figyelmét olyan kötelesrészi, vagy ági vagyoni elemre, melyre nem is gondoltak, és amelyet ezt követően sikerrel tudtunk érvényesíteni.

Azzal, hogy jogaival és jogos igényeivel már a hagyatéki eljárásban tisztában van, és azokat ezen eljárásban már tudja érvényesíteni, jelentős költségeket takaríthat meg, hiszen a közjegyző előtti eljárás költségei töredékét képezik egy peres eljárás költségeinek. A megfelelő tanácsadással maradéktalanul részesülhet a jogszabályok által biztosított hagyatékban, melyre sok esetben kizárólag kifejezett igényérvényesítéssel van lehetőség.

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.