Bárkivel előfordulhat, hogy a közjegyzői kamarától fizetési meghagyásos eljárás kezdeményezéséről tájékoztatják, és valamely követelést próbálnak ezáltal érvényesíteni. Ilyenkor gyakran érdemes megfontolni, hogy ellentmondással élünk.
Több cikkemben foglalkoztam már a fizetési meghagyásos eljárással, melyről információk itt és itt találhatók a honlapomon.
Első lépés
Első lépésként már jó, ha észrevesszük, hogy ezzel a levéllel mindenképpen teendőnk van. Ezért most megírom, hogy pontosan hogyan mondhatunk ellent.
Először is gondosan tanulmányozzuk át a fizetési meghagyást, hogy tisztában legyünk azzal hogy pontosan ki és milyen követelést szeretne rajtunk érvényesíteni. Ha úgy gondoljuk, hogy valami miatt nem jogszerű a követelés érvényesítése, vagy esetlegesen a megnövekedett költségek elkerülése érdekében szeretnénk egyezséget kötni a jogosulttal, érdemes ellentmondással élni.
Részletfizetés
Van lehetőség egyébként részletfizetést is kérni, ha a követelést jogosnak érezzük. Taktikailag mindenképp megfontolandó, hogy ellentmondással éljünk ebben az esetben is, és ezt követően egyezzünk meg követelés jogosultjával részletfizetésben.
Ellentmondás
Amennyiben a követelést egyáltalán nem érezzük jogosnak, akár elévülés akár más okból, akkor a kézbesítéstől számított 15 napon belül ellentmondást nyújthatunk be.
Az ellentmondásra lehetőségünk van jogi képviselőt megbízni, ez esetben biztos, hogy jó helyen fog landolni a kifogásunk. A jogi képviselő tanácsot is tud adni az ellentmondást tartalmára vonatkozóan, illetve a további ügymenetről.
Ha mégis úgy döntenénk, hogy jogi képviselő nélkül szeretnénk az ellentmondást benyújtani, azt megtehetjük személyesen bármelyik közjegyzőnél. De akár papír alapon a fizetési meghagyáson feltüntetett közjegyző részére írt levélben.
E levélben nagyon fontos hogy teljes bizonyító erejű okiratként nyilatkozzunk a követelésről, tehát a levelet vagy saját kezűlenileg írjuk és írjuk alá vagy két tanúval hitelesítsük, valamint az ügyszámot is tüntessük fel.
Sikeres ellentmondás
Sikeres ellentmondás esetén az ügy perré alakul. Tehát a követelés jogosultja egy polgári perben érvényesítheti a követelését. Itt már tételesen bizonyítania kell a követelés fennállását és összegszerűségét, illetve van lehetőségünk arra hogy mi is előadjuk az álláspontunkat.
Sok esetben előfordul, hogy egyértelműen megszűnt, vagy elévült követelést próbálnak érvényesíteni, illetve a követelés olyan kis összegű hogy a jogosultnak nem éri meg a peres eljárás lefolytatása ez esetben az ellentmondást követően az ügy megszüntetésre kerül.
Amennyiben fizetési meghagyásos ügyben jogi segítségre van szüksége, forduljon hozzám bizalommal!