Gyakran fordulnak hozzám az ügyfelek azzal, hogy fizetési felszólítást, vagy fizetési meghagyást kaptak egy régi, 6-10 évvel ezelőtti tartozásukra (pl. közüzemi díjak).

Az ilyen ügyeket könnyen lehet kezelni, de ha nem vagyunk résen, járhatunk úgy, hogy a régi tartozásunkat mégis a nyakunkba varrják!

Elévülés

Fontos tudni, hogy főszabály szerint a tartozások 5 év alatt elévülnek. Az elévülés azt jelenti, hogy ezen határidő lejártával a tartozás senkitől sem követelhető bírói úton.

Vannak azonban olyan esetek, amikor ez a határidő meghosszabbodhat, illetve újra indul.

Meghosszabbodik (jogi szakkifejezéssel nyugszik) az elévülési határidő, ha azt a jogosult menthető oknál fogva nem tudja érvényesíteni (pl. egy súlyos kórházi ápolással járó betegség miatt), ez esetben az akadály elhárulásától számított egyéves határidőn belül teheti ezt meg (rövidebb elévülési idő esetén ez a határidő 3 hónap).

Az 5 éves határidő újrakezdődik (jogi szakkifejezéssel megszakad) az alábbi esetekben:

  • a kötelezett a tartozást elsimerte
  • tartozás közös megegyezéssel történő módosítása, egyezség
  • bírósághi eljárásban történő érvényesítés, ha érdemi döntés születik
  • csődeljárásban történő bejelentés
  • ha végrehajtási eljárás indult, végrehajtási cselekmények is megszakítják ez elévülést.

Miért fordulhat elő, hogy elévült tartozásra mégis kapunk fizetési felszólítást?

A bankok, és a követeléskezelők pontosan tisztában vannak az elévülés szabályaival, azonban annak nincs akadálya, hogy az adós a már elévült követelést önkéntesen teljesítse. Tehát az ilyen levelek célja, hogy a hivatalos formával, illetve mindenféle peres eljárás kilátásba helyezésével rábírják az adóst arra, hogy önkéntesen teljesítsen, akkor is, ha hivatalos úton ténylegesen már nem érvényesíthető a követelés.

Az elévülést azonban csak akkor veszik figyelembe, ha erre hivatkozunk! Tehát ha bármilyen peres, vagy fizetési meghagyásos eljárást indítanak ellenünk, az elévülésre hivatkozni kell!

Sajnos a fizetési meghagyásos eljárások sajátosságai miatt, (bővebben itt tudtok erről olvasni) ha a fizetési meghagyásra nem válaszolunk 15 napon belül, a követelés végrehajthatóvá válik az elévülés ellenére, és ugyanúgy elkezdik az adós fizetéséből levonni, illetve egyéb vagyontárgyain érvényesíteni! Ezt követően már csak bonyolult és költséges eljárásban lehet az igazunkat érvényesíteni, illetve erre már nem is mindig van lehetőségünk.

Ha több mint 5 éve lejárt tartozásról kapunk fizetési felszólítást, mielőtt befizetnénk, mindenképpen javaslom, hogy konzultáljanak ügyvéddel, vagy a fentiek alapján jelezzék az elévülést!

Ha jogi segítségre van szüksége, forduljon hozzám bizalommal!

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.