Nemrég megkeresést kaptam az egyik régi ügyfelemtől, keressünk megoldást arra, hogy kölcsönt kíván nyújtani, azonban szeretné a követelést ingatlan fedezettel biztosítani.

Ezen helyzetre tökéletes a jelzálogjog intézménye. Bár sokan ismerik, hiszen a banki hitelek jellemzően jelzálog alapúak, azonban talán van pár olyan dolog, ami nem teljesen köztudott.

Kezdjük az elején!

Kézzel fogható biztosíték

Nagyobb összeg kölcsönadásakor mindig szoktam azt javasolni, hogy legyen valami kézzel fogható biztosíték is arra, hogy a kölcsön visszafizetésre kerül, illetve amennyiben az adós nem fizeti vissza a kölcsönt, legyen olyan végrehajtható vagyon, amelyből megtérülhet a követelés.

Sok esetben találkozom olyan helyzettel, hogy hiába nyerünk pert egy tartozással kapcsolatban, azonban az eljárás végén nincs olyan vagyona az adósnak, amin végre lehetne hajtani, így hiába van a kezünkben a pernyertes bírósági ítélet, a pénzünket nem kapjuk vissza. Amennyiben ilyen témájú megkeresést kapok, az ügyfelekkel mindig átbeszélem a lehetőségeket, illetve a jelzálogjog intézményét.

Bejegyzett jelzálog

Ezen helyzetekben nyújthat jó biztosítékot az ingatlanra bejegyzett jelzálog. Az ezzel kapcsolatos szerződés készülhet ügyvéd, vagy közjegyző előtt. Tekintettel arra, hogy a szerződésnek ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre alkalmasnak kell lennie, ezen dokumentumhoz semmiképpen sem elegendő a két tanúval ellátott teljes bizonyító erejű okiratba foglalás.

A földhivatali bejegyzést követően a kölcsönadó biztos lehet abban, hogy az általa nyújtott kölcsönt vagy az adóstól, vagy nemfizetés esetén az ingatlanra vezetett végrehajtási eljárásból visszakapja. 

Zálogkötelezettség

Fontos körülmény, hogy nem muszáj az adósnak és az ingatlan tulajdonosának megegyeznie. Amennyiben van olyan személy az adós környezetében, aki vállalja azt, hogy az ingatlanát rendelkezésre bocsájtja a jelzálogjog bejegyzésére, ő zálogkötelezettként belép a felek jogviszonyába. Ebben az esetben ő az ingatlanával (és csak az ingatlanával) felel azért, hogy a kölcsön visszafizetésre kerüljön.

Ha a kölcsön nem kerül kifizetésre, a követelés érvényesítésére irányuló pert követően a megítélt összeg (kamatokkal, és minden egyéb járulékkal) az ingatlanra vezetett végrehajtás során érvényesíthető.

Ekkor a kijelölt önálló bírósági végrehajtó jár el, és eljárása során értékesíti az ingatlant. Az értékesítést követően a vételárból a saját költségeit levonja, a tartozást teljes összegben kifizeti a végrehajtást kérő (az eredeti kölcsönadó) részére, majd ha ezt követően fennmarad még vételárrész, ezt az ingatlan tulajdonosa kapja meg.

Minden nagyobb kölcsönadás esetén javaslom, hogy gondoskodjunk már a kölcsönadás pillanatában arról, hogy a kölcsönünkre megfelelő fedezet legyen!

Amennyiben ezzel kapcsolatban érdeklődik, és ügyvédi segítségre van szüksége, forduljon hozzám bizalommal.

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.