Sokszor előfordul, hogy a várható magas eljárási költségek miatt az emberek nem akarnak bírósághoz fordulni.

Főszabályként az érvényesíteni kívánt követelés 6% az eljárás illetéke, melyet a per kezdetekor be kell fizetni a bíróság részére, illetve az ügy tárgyától függően felmerülhetnek még elég magas összegben szakértői és egyéb költségek.

Költségmentesség

Talán nem sokan tudják, hogy amennyiben a személyes körülményeik erre alapot adnak, a bírósági eljárásban igényelhető személyes költségmentesség, illetve egyes ügyekben tárgyi költség-, vagy illetékfeljegyzési jog is fennáll, függetlenül a vagyoni viszonyoktól.

Teljes személyes költségmentesség

A teljes személyes költségmentességre jogosultak körét a vonatkozó jogszabály hosszasan taglalja (melyet jelen cikkben annak terjedelme miatt nem fejtenék ki), azonban még ha ezen felsorolásban rögzített körülmények nem állnak fenn, abban az esetben is engedélyezheti a bíróság, ha úgy ítéli meg, hogy a várható költségek előlegezése a félnek jövedelmi és vagyoni viszonyaival arányban nem álló megterhelést jelentene. Amennyiben anyagi körülményeink nem tennék lehetővé a peres eljárás finanszírozását, mindenképp javasolt  költségmentesség iránti kérelmet előterjeszteni.

Illetékfeljegyzési jog

Az illetékfeljegyzési jog azt jelenti, hogy az illetéket nem kell leróni az eljárás elején, arról csak az eljárás végén fog dönteni a bíróság, és annak fizetésére a pervesztes fél köteles. (Amennyiben részleges a pernyertesség, ennek megfelelő arányban lkerül megosztásra a perköltség).

Tárgyi költségfeljegyzési jog

A tárgyi költségfeljegyzési jog a fentiek analógiáján az egyéb költségek megfizetésére is haladékot biztosít, illetve azon költségek megfizetésére pernyertesség arányában kötelezi a peres feleket a bíróság.

Javaslom, hogy annak mérlegelése során, hogy egy adott ügyben kívánunk-e polgári pert indítani, mindig vegyük figyelembe, hogy jogosultak lehetünk a költségkedvezményekre, illetve erről kérjünk felvilágosítást a jogi képviselőnktől.

Amennyiben a honlapomon feltüntetett szakterületeken polgári peres képviseletre lenne szüksége, forduljon hozzám bizalommal.

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.