Jelen cikkemben arról írok, hogy mi a teendő akkor, ha észleljük, hogy elévült követelést próbálnak ellenünk érvényesíteni? (Korábbi cikkeim az elévülés téma köréében.)

Többféle módon szembesülhetünk az igényérvényesítéssel, és az eljárás minden egyes szakaszában más és más teendőnk van.

1.Fizetési felszólítás

Amennyiben fizetési felszólítást kapunk, tehát egy “egyszerű” levelet attól, akivel szemben a tartozásunk fennáll, nem feltétlenül probléma, ha nem reagálunk. Az egyszerű fizetési felszólításnak semmilyen jogkövetkezménye nincs. Viszont több helyen találkoztam vele, hogy a hitelező a fizetési felszólítás kapcsán részletfizetési lehetőséget ajánl fel, vagy bármilyen ürüggyel (pl. adategyeztetés) alá akar íratni az adóssal egy tartozáselismerést. Tehát ebben az esetben vigyázzunk, semmi olyat ne írjunk alá, ami később kellemetlen helyzetbe hozhat, vagy megnehezíti az igényérvényesítést!

Ebben az esetben, ha nem szeretnénk válasz nélkül hagyni a levelet, érdemes már ekkor is jelezni az elévülési kifogást. Ebben az esetben a hitelező tudni fogja, hogy tisztában vagyunk a jogainkkal, és egy későbbi fizetési meghagyásra is időben reagálni fogunk, így lehetséges, hogy nem fogja megindítani ellenünk az eljárást. 

2. Fizetési meghagyás

Ez az igényérvényesítés élesen elválik az előzőtől, és nagyon fontos, hogy itt résen legyünk! A fizetési meghagyás egy közjegyzőtől érkezett hivatalos levél, melynek feladójaként a MOKK (Magyar Országos Közjegyzői Kamra) van feltüntetve. 

Nagyon fontos, ha ilyen levelet kapunk, mindenképpen vegyük át! Amennyiben nem vesszük át a levelet, az kézbesítési vélelemmel fog jogerőre emelkedni, tehát úgy tekintik, mintha a benne foglaltakat nem vitatnánk, és a hitelező megnyert volna ellenünk egy pert. Tehát nem “ússzuk meg” az ügyet azzal, ha nem vesszük át a levelet, sőt, sokkal rosszabb helyzetbe hozzuk magunkat. 

Miután átvettük a levelet fontos, hogy 15 napon belül írásban reagáljuk a levélre, ha elévült (vagy más okból nem tartjuk jogosnak), írjuk le, hogy a követelést vitatjuk elévülés (vagy egyéb) okán.

Ilyenkor az ügy perré alakul, de tapasztalatom szerint a hitelezők is pontosan tudják, hogy a pert nem nyernék meg ez esetben, és általában már nem is mennek tovább, az ügy itt megszűnik. 

3. Polgári per

Ha polgári pert indítanak ellenünk, azt javaslom, mindenképp kérjük egy tapasztalt ügyvéd segítségét, hiszen az eljárás már valószínűleg olyan bonyolultságú szakmai tudást igényel, amellyel egy nem jogvégzett ember nem rendelkezik.

4. Végrehajtási eljárás

Ha már folyamatban van a végrehajtási eljárás, ekkor is van lehetőség az elévülés miatti megszüntetésre, azonban itt már nekünk kell majd pert indítani az igazunk érvényesítésére. Ez sajnos sokszor magas költségekkel jár, és a sikeresség érdekében álláspontom szerint mindenképp jogi képviseletet igényel. Ebben az esetben javaslom, minél hamarabb keressünk fel egy ügyvédet!

Amennyiben végrehajtási ügyében, vagy egyéb tartozással kapcsolatban szüksége van jogi segítségre, forduljon hozzám bizalommal! A hasonló ügyek vitelében nagy gyakorlattal, és több mint tíz éves szakmai gyakorlattal rendelkezem.

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.