Sajnos előfordulhat az ember életében, hogy a házasság visszafordíthatatlanul megromlik, és a felek úgy döntenek, hogy útjaik végleg elválnak.

De vajon pontosan hogyan is zajlik le egy válás?

Hol kell neki kezdeni, mennyi ideig tart, miről is szól az egész?

Kezdjük az alapoknál!

A házasság felbontásáról a bíróság dönt. Sajnos bármennyire is van közös megegyezés, a közjegyző, vagy az anyakönyvvezető nem fog tudni segíteni 🙁

A házasság felbontását az utolsó közös lakóhely szerinti bíróságnál kell kérni. Ebben a perben a bíróság nem dönt a közös vagyon megosztásáról, arra – ha nincs a felek közt közös megegyezés – mindenképpen külön pert kell indítani.

(Emiatt is szorgalmazom mindig, hogy a közös vagyonról a felek állapodjanak meg, hiszen ezzel jelentős időt és költséget takaríthatnak meg!)

Kell-e hozzá ügyvéd? 

Nem feltétlenül szükséges, bár mindenképpen javasolt! Azonban amennyiben a válni akaró feleknek nincs pénzük ügyvédre, akkor sem lehetetlen a házasság felbontása!

A bíróság.hu oldalon megtalálható a kereset felbontására szolgáló nyomtatvány ( link itt ), amelyet kitöltve meg tudjuk indítani az eljárást. Sajnos a nyomtatvány kitöltése nem mindenkinek egyértelmű, és rossz kitöltés esetén a bíróságtól hiánypótlásra számíthatunk. Ezen formanyomtatvány kitöltésében is segítséget tudok nyújtani, ha az ügyfél ezen kívül nem szeretne további jogi segítséget kérni.

Amennyiben megbízást kapok a kereset benyújtására, az a hiánypótlások elkerülése miatt jelentősen meggyorsíthatja az eljárást.

A jogi képviselő közreműködése egyebekben a feleknek tapasztalatom szerint nagy biztonságot ad, hiszen maga a per is egy rendkívül stresszes helyzet, a tárgyalásokon egyedül részt venni a bíróság előtt lelkileg sem egyszerű annak, aki nincs hozzászokva, főleg akkor, ha a szíve legbensőbb problémáiról kell beszélnie. Ilyen helyzetekben megnyugtató, ha az ügyvéd Ön mellett áll, részletes felvilágosítást ad arról, hogy mi várható, mi fog történni, képviseli a jogait.

Haladjunk tovább!

Ha úgy dönt, hogy ügyvédi segítséget vesz igénybe, akkor semmi teendője nincs azt követően, hogy megbízta a jogi képviselőt, a többit már ő intézi.

De ha nem szeretne ügyvédet megbízni, akkor hogy is megy az eljárás tovább?

Tehát kitölti a formanyomtatványt, kinyomtatja és aláírja 3 példányban.

Le kell róni 30.000 Ft illetékbélyeget, amit a postán tud megvásárolni, és a kereset egyik példányára ráragasztani. Mind a 30.000 Ft-os illetékbélyeg csak az egyik példányon legyen, ne ossza el több felé!

Csatolni kell az eredeti házassági anyakönyvi kivonatot, és ha vannak gyermekek, akkor a születési anyakönyvi kivonatukat.

A kereset kitöltésénél 2 lehetőség van. Vagy tényállásos, vagy közös megegyezéses bontást lehet kérni a bíróságtól.

A közös megegyezés esetén az alábbi kérdésekről kell megállapodni: 

  • mindkét fél el akar válni
  • kinél legyen a szülői felügyelet?
  • ki gondoskodik a gyerekekről?
  • hogy legyen a láthatás?
  • mennyi a gyerektartás?
  • ki használja az utolsó közös lakást?

Ha ezekben a felek megegyeztek, akkor nem kell feltárni a házasság felbontásához vezető indokokat.

A kereset beküldése után a bíróság megvizsgálja, hogy a kereset alkalmas-e a tárgyalásra. Ha bármi hiányt észlel, hiánypótlást ad ki. Ha rendben találja a keresetet, akkor megküldi a másik fél részére, és kitűzi az első tárgyalást. 

Innen kettéválik az eljárás. Ha közös megegyezés van, és nem merül fel semmilyen egyéb körülmény,  akkor az első tárgyaláson a bíróság felbontja a házasságot, és az ügy lezárul.

Ha nincs közös megegyezés, akkor hosszas bizonyítási eljárás kezdődik a vitás kérdések tekintetében.

Ügyvédként úgy látom, hogy –  kiskorú gyermekek esetén hangsúlyozottan –  a békés eljárás, tehát a közös megegyezés az, ami leginkább szolgálja a felek és e gyermekek érdekeit, így ügyfeleim részére mindig szoktam javasolni, hogy próbáljanak meg megegyezni.

Amennyiben házasság felbontásával kapcsolatban kérdése van, vagy segítségre van szüksége, forduljon hozzám bizalommal!

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.