Az utóbbi időben sok olyan ingatlan adásvételi szerződéssel találkoztam, ahol a szerződéskötést megelőzően derült ki, hogy valami probléma van az ingatlannal, ami a hitel, illetve a CSOK Plusz igénybevételének akadálya lehet. 

Ezen körülményeket igyekszem áttekinteni annak érdekében, hogy a leendő vásárlókat ne érje meglepetés.

A CSOK Pluszról szóló jogszabály szerint:

Finanszírozható lakás: a lakhatás feltételeinek megfelelő, az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlan, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületei a hozzá tartozó földrészlettel, amely rendelkezik legalább:

12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel -, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel,

  1. közműves villamosenergia-szolgáltatással,
  2. egyedi fűtési móddal,
  3. közműves szennyvízelvezetéssel, vagy ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, akkor a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi, zárt szennyvíztárolóban történik, és
  4. közműves ivóvíz-szolgáltatással, vagy ha a településen (településrészen) nincs közműves ivóvíz-szolgáltatás, akkor a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van;

Fentiekből látható, hogy az összközművesítettség általános elvárás, kivéve, ha az adott településen nincs ilyen szolgáltatás.

Jellenzően a szennyvízelvezetés lehet olyan, hogy egy kevésbé figyelmes vásárlónak nem tűnik fel a hiánya, hiszen ha emésztőgödörrel rendelkezik az ingatlan, külső szemrevételezéssel nem állapítható meg a különbség. Erre mindig érdemes rákérdezni a tulajdonosnál, és igenlő válasz esetén hivatkozni rá az ingatlan adásvételi szerződésben, mint olyan tényre, melynek fennállásáért az Eladó szavatol.

Jellemző probléma még – bár a rendelet nem tartalmazza – hogy az ingatlanon található felépítmény az ingatlan-nyilvántartásban az adott térképen nem megfelelően van feltüntetve. Emiatt érdemes ilyen térképmásolat bemutatását kérni az Eladótól, még a vételi ajánlat megtételét megelőzően, illetve ezen körülményt is szerepeltetni az eladói szavatosság körében. A térképmásolat egyebekben az ügyfélkapun keresztül lekérhető, ha az Eladónak nem áll rendelkezésére.

Érdemes tehát rendkívül körültekintően eljárni az ingatlan kiválasztása során, hiszen egy fentiek szerinti feltétel nem teljesülése esetén eleshetünk a CSOK Plusz igénylésétől, illetve jelentős bonyodalmakat okozhat az adásvételi szerződés teljesítése körében.

Ha ingatlan adásvételi szerződés megkötésében szüksége van jogi segítségre, forduljon hozzám bizalommal!

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.