Igen gyakran előfordul, hogy az ingatlan adásvételi szerződés megkötése és a teljes vételár megfizetése egymástól időben elkülönül.

Ennek több oka is lehet, az egyik leggyakoribb, hogy a Vevő banki hitelt vesz igénybe az ingatlan megvásárlásához, ebben az esetben ki kell várni a hitelügyintézést, a másik leggyakoribb, hogy az ingatlanon valamilyen teher áll fent, melyet előbb ki kell fizetni, mielőtt a fennmaradó vételárat a Vevő teljesítené.

Ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz a biztosíték arra, hogy a szerződés folyamat rendben lezajlódjon?

Erre egyrészt a foglaló nyújt biztosítékot, másrészről függőben tartás intézménye.

De mit is jelent a függőben tartás?

A függőben tartás alkalmazásakor, a felek által aláírt szerződést az eljáró ügyvéd benyújtja a földhivatalba, ahol széljegyre kerül. Ezzel biztosítja, hogy bárkinek aki a tulajdoni lapra ránéz egyértelművé válik, hogy az ingatlan eladás alatt van, ezzel megakadályozza, hogy esetlegesen kétszer is eladják ugyanazt az ingatlant.

Az eljáró ügyvéd a kérelem benyújtásával egyidejűleg kéri a függőben tartást, tehát a földhivatal a kérelmet nem intézi el addig, amíg a teljes vételár megfizetésre nem kerül, a kérelem ügyintézélsét “felfüggeszti”.

A széljegyen várakozó kérelem megakadályozza, hogy az ingatlanra bármilyen újabb teher rákerüljön, így védelmet biztosít a vevőnek a per-, teher-, és igénymentes szerzésre. A várakozó széljegyen csak a felek által közösen átengedett kérelmek “juthatnak át”, tahát csak azokat intézi el a földhivatal a bejegyzési kérelmet megelőzően, amelynek a felek közösen kifejezetten kérik az elintézését (rangsor-csere). Ezek jellemzően az ingatlan tehermentesítésére vonatkozó kérelmek, tehát annak nincs akadálya, hogy az ingatlan tehermentesítése megtörténjen.

A függőben tartással egyidejűleg az eljáró ügyvéd letétbe veszi az Eladónak a tulajdonjog bejegyzése iránti engedélyét azzal, hogy azt csak akkor jogosult és köteles kiadni, ha a vételár megfizetését a Vevő hitelt érdemlően igazolta. Ez szintén védi a Vevőt, hiszen a vételár teljes megfizetésekor már nem függ a bejegyzése az Eladó közreműködésétől, hiszen az összes ehhez szükséges okirat az eljáró ügyvéd rendelkezésére áll.

Ezeket természetesen részletesen elmagyarázom ügyfeleim részére a szerződéskötés során.

Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban további kérdése van, azt van lehetősége feltenni itt.

Ha ingatlant vásárolna, forduljon hozzám bizalommal!

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.