Nemrég megjelent egy közérthető, a tudnivalókat teljes körűen összefoglaló cikk a hvg.hu oldalán az ingatlan értékesítéséhez, adózáshoz, birtokbaadáshoz kapcsolódóan.

A cikket olvasva úgy gondoltam, én is felhívnám a figyelmet a benne is szereplő egyes hasznos információkra, amiket mindenkinek tudni érdemes, aki ingatlan vásárlásban gondolkodik.

Ingatlan értékesítés

Amennyiben ingatlanunkat 5 évvel a vásárlást követően értékesítjük, akkor ez után személyi jövedelemadó fizetési kötelezettségünk keletkezik. 5 év után az értékesítés adómentes.

A cikknek fontos megjegyzése, ami talán nem kap elég figyelmet, de a gyakorlatban több alkalommal magam is javasoltam, illetve alkalmaztam, hogy amennyiben az értékesítés személyi jövedelemadó fizetéssel jár, átgondolandó, hogy az értékesítést elhalasszuk. Ennek főleg az adott év utolsó hónapjaiban lehet jelentősége, hiszen akár 1 hónap halasztás esetén is jelentős adót takaríthatunk meg.

Pontosan hogyan is kell kiszámolni a fizetendő adót?

“Ha a lakást vagy házat magasabb áron adjuk el, mint amennyiért korábban vásároltuk, akkor az értékesítés során jövedelmünk keletkezett, amely után a főszabály szerint 15 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetnünk. ” – írja a hivatkozott cikk.

Ebből a különbözetből kell levonni a felmerült költségeket.

“A költségek között elszámolható a többi között a vásárlás során keletkezett kiadások, például az ügyvédi költség, vagyonszerzési illeték; az ingatlan értékét növelő beruházások; az eladást megelőző két évben végzett felújítások, amelyek az eladási ár 5 százaléknál nagyobb összeget tettek ki; valamint az eladással kapcsolatos kiadások, például ingatlanbecslési díj, ügyvédi költség, örökösödési illeték, energetikai tanúsítvány költsége.”

Fontos körülmény, hogy csak olyan költség vonható le, amelyet számlával tudunk igazolni. Tehát ha felújítjuk az ingatlant, mindenképp őrizzük meg a számlákat! Járjunk el ugyanígy az ügyvédi és egyéb költségekkel.

A vásárlás óta eltelt idő is jelentősen befolyásolja az adó mértékét, melyről a cikk is tartalmaz egy közérthető táblázatot, illetve évekkel ezelőtt már magam is írtam erről cikket.

Személyi jövedelemadó

Gyakran felmerülő kérdés, hogy az értékesítéskor keletkezett személyi jövedelemadót mikor, hogyan kell fizetni, bevallani? A fizetendő adót az éves rendes adóbevallásunkban kell feltüntetni, és a bevallás beküldését követően kifizetni.

Tehát az ingatlannal kapcsolatban nem kell külön bevallást készíteni, azonban figyeljünk arra, hogy a NAV által automatikusan generált, és az ügyfélkapun megküldött bevallásban nem fog szerepelni ez a tétel, így a bevallást ki kell egészítenünk, vagy szükség esetén ehhez könyvelő segítségét kérnünk.

Közművek

A cikkben szó esik a közművek átírásáról is. Az ott szereplő információkat kiegészíteném azzal, hogy jelenleg már a legegyszerűbben a

https://e-bejelento.gov.hu/

oldalon intézhetjük a közművek átírását, így érdemes ezt használni.

A cikkben szerepelnek a lakás vásárláskor hasznos tudnivalók, amelyeket egy későbbi írásomban fogok részletesebben foglalkozni.

Amennyiben ingatlant értékesítene, vagy vásárolna, ha bármi kérdése van, forduljon hozzám bizalommal. A tulajdonjog változásának ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez mindenképp szükséges az ügyvédi közreműködés, így ebben is segítséget tudok nyújtani. Ezen a területen többéves gyakorlattal rendelkezem, számtalan sikeresen lebonyolított ügylet során közreműködtem, így amennyiben a segítségemet kéri, biztos lehet abban, hogy az ügylet probléma-mentesen fog lezárulni.

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.