Az elmúlt időszakban több ügyfelem is megkeresett azzal, hogy különböző cégek rendkívül kedvező áron kínáltak fel részükre ingatlanokat eladásra azzal, hogy ezek “bebukott hiteles”, vagy a “bank által visszavett” ingatlanok.
“Bebukott hiteles ingatlan”
A szerződéskötéshez csupán a vételár 10%-t kell részükre átadni, ami után különböző konstrukciókat kínálva járnak el annak érdekében, hogy végül az ingatlan az ügyfél tulajdonába kerüljön. Ezen ingatlanokat természetesen nem lehet belülről megtekinteni, hiszen jelenleg is laknak bennük (ezzel kapcsolatban is különböző történeteket adnak elő az ajánlatot felkínáló cégek).
Vigyázat! A fenti konstrukció tipikusan csalásra épül, a praxisomban eddig egyetlen egy olyan ügyletet sem láttam, ahol ténylegesen működőképes lett volna a dolog, a közbenjárást ígérő cég ténylegesen is elérte volna, hogy az ingatlant az ügyfél megvásárolhassa.
Ilyen esetekben általában a pórul járt ügyfél a végén csak futhat a pénze után. Az ilyen ügyektől rendszeresen mindenkit óva intek, “lezárult” ügy (tehát ahol végül az ügyfél pénz és ingatlan nélkül maradt) csak olyan esetben került elém, ahol csak utólag kérték a segítségemet, miután már a pénzt befizették, és az ingatlant ígérő cég eltűnt.
“Banki visszavett ingatlan”
A “banki visszavett ingatlan” – ha ténylegesen ilyet kínálnak értékesítésre – , már a Bank tulajdona, tehát a tulajdoni lap megtekintésével ellenőrizhetjük a tulajdonos személyét.
Ha a tulajdoni lapon a Bankot látjuk, az ingatlan tehermentes, és a szerződést a Bank valamely hivatalos képviselőjével kötjük, akkor ez az ügylet teljesen biztonságos, minden más esetben azonnal meneküljünk ki az ügyletből! Ezek az ingatlanok – amik nem a fenti csalási konstrukcióra épülnek – jellemzően piaci áron vannak hirdetve, tehát már ebből is következtethetünk az ügylet jellegére.
Minden olyan esetben, ha ingatlant vásárolnánk, vagy bármilyen ügyletet kötnénk ingatlannal kapcsolatban, az ügylet megkötése, illetve a pénz átadása előtt feltétlenül ellenőrizzük a tulajdoni lapot!
Az ingatlan megvásárlására vonatkozó szerződést kizárólag az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzett tulajdonosokkal köthetünk, semmilyen más, magát közvetítőnek, ügyintézőnek feltüntető személy nem jogosult az eljárásra!
Jogi segítség
Az ingatlannal kapcsolatos ügyletekben azt javaslom, mindenképpen kérje jogi képviselő segítségét, aki előre ellenőrzi az ingatlan adatait, az eladóként eljáró személyek személyazonosságát, és az ügylet egyéb részleteit, hiszen csak így tudhatjuk biztonságban a pénzünket.
Forduljon hozzám bizalommal!
Ha ingatlant vásárolna, forduljon hozzám bizalommal!
Több mint tíz éve foglalkozom ingatlanos ügyekkel, mely során jelentős gyakorlatot szereztem az adásvételi szerződések szerkesztése, a felekkel történő egyeztetés, ingatlanok tehermentesítése és a földhivatali eljárások lefolytatása terén.