Mostanában egyre többen keresnek meg hagyatéki ügyekben.

Sajnos volt már olyan, hogy az ügyfél behozta az elhunyt rokona által írt végrendeletet, és sajnos azt kellett neki mondanom, hogy a végrendelet nem érvényes, így a hagyatéki eljárásban nem alapíthat rá igényt.

Emiatt lenne fontos, hogy mindenki tisztában legyen a végrendelet alaki és formai kötelező elemeivel, feltételeivel, hiszen ha már végrendelkezünk, tegyük azt érvényesen!

Kötelező-e az ügyvédi közreműködés végrendelkezés esetén?

Nem kötelező, de ajánlott! Ha felkérnek a közreműködésre, biztosak lehetnek benne, hogy a végrendelet érvényes és felhasználható lesz!

Ahhoz, hogy a közjegyző közreműködése nélkül írt végrendelet a későbbiekben felhasználható legyen, több alaki és formai feltételnek kell megfelelnie, ezek közül a legfontosabbak:

Aláírás

Az írásbeli magánvégrendeletet a végrendelkező akár maga írhatja, akár mással írathatja. (De figyeljünk rá, hogy a gépírás akkor sem számít saját írásnak, ha magától a végrendelkezőtől származik!)

Az írásbeli magánvégrendelet alaki szempontból érvényes, ha készítésének ideje az okiratból kitűnik, továbbá

ha a végrendelkező azt

  • sajátkezűleg írt végrendelet esetén elejétől végéig maga írja és aláírja;
  • más által írt végrendelet esetén két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt, azok együttes jelenlétében a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is – e minőségük feltüntetésével – aláírják; vagy
  • a sajátkezűleg írt vagy más által írt végrendeletet aláírja, és akár nyílt, akár zárt iratként a közjegyzőnél – végrendeletként feltüntetve – személyesen letétbe helyezi.

Sorszámozás

A több különálló lapból álló sajátkezűleg írt végrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el.

A több különálló lapból álló más által írt végrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el, továbbá ha minden lapját a végrendelkező és mindkét tanú aláírta.

Tanú

A végrendelet érvényességének nem feltétele, hogy a tanú a végrendelet tartalmát ismerje, vagy tudjon arról, hogy végrendelet tételénél működött közre.

A végrendelet tanúja, a végrendelkezésnél közreműködő személy vagy ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve, ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.

Látható tehát, hogy sok feltételnek kell megfelelnie a végrendeletnek, így csak akkor érdemes ügyvéd nélkül belekezdeni, ha magabiztosan ismerjük a végrendelkezés szabályait!

Kiemelném, hogy amennyiben ügyvéd nélkül szerkesztünk végrendeletet, mindenképpp érdemes azt közjegyzőnél letétbe helyezni, hiszen ez pótolja az alaki hiányosságokat, illetve biztosak lehetünk benne, hogy a végrendeletet nem veszítik el, az a hagyatéki eljárásban rendelkezésre fog állni.

Ha szeretne felelősen dönteni arról, hogy mi legyen a vagyona sorsa a későbbiekben, forduljon hozzám bizalommal!

Az okiratszerkesztésen túl teljes körű felvilágosítást adok ügyfeleimnek az öröklés szabályairól, illetve a végrendelkezés lehetőségeiről. Az általam írt végrendeletek már számos alkalommal elfogadásra és felhasználásra kerültek hagyatéki eljárásokban, így az örökhagyó vagyona pontosan ahhoz került, akinek azt szánta.

ÁLLOK RENDELKEZÉSÉRE

KONZULTÁCIÓ

Konzultációt kezdeményezhet.

ÜZENET

Visszajelzést küldhet az oldalról.

E-MAIL

Hagyományos e-mailt is küldhet.

VÉLEMÉNY

Fontos az ügyfelek véleménye.

Ezt a honlapot dr. Rozgonyi Anna Júlia, a Budapesti Ügyvédi Kamarába 19366 lajstromszámmal bejegyzett, és 36067882 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza.