
Jelenleg az új ingatlan-nyilvántartási törvény csak részlegesen lépett hatályba, illetve átmeneti rendelkezések alapján kell alkalmazni.
Az új törvény alapját képező elektronikus rendszer jelenleg még nem készült el, tehát az elektronikus ügyintézés még nem indult meg.
Ennek fényében mi változott, mint Vevők, illetve Eladók mire kell figyeljünk az ingatlan adásvételi szerződések megkötésénél?
Jó hír, hogy egyenlőre nem sok dolog módosult, illetve a változások nagy része az eljáró ügyvéd eljárását érinti.
Függőben tartás, Tulajdonjog
Ami újdonság, hogy kikerült a jogszabályból a függőben tartás, és a tulajdonjog fenntartással történt adásvétel tényének feljegyzése, és a kettőt összevonva jelent meg az úgynevezett tulajdonjog fenntaráshoz kapcsolódó vevői jog.
Erre akkor kerül sor, ha a teljes vételár megfizetése nem történik meg az adásvételi szerződés megkötésének időpontjában, hanem a felek úgy állapodnak meg, hogy az ingatlan vételárának egy részét a Vevő egy későbbi időpontban fizeti meg, erre tekintettel a tulajdonjog átruházása csak a teljes vételár megfizetésekor, egy későbbi időpontban történik meg. A vételár teljes megfizetéséig az Eladó a tulajdonjogát fenntartja.
A tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jogot az eladás tárgyát képező egész ingatlanra, egész tulajdoni illetőségre vagy ezek eszmei hányadára lehet bejegyezni, a tulajdoni lap III. részére, ahol hagyományosan a terhek, illetve tények bejegyzése történt eddig.
A vevői jog bejegyzése iránti kérelem ingatlanügyi hatósági benyújtásától számított hat hónapos határidő elteltéig a földhivatal minden, az ingatlanra vonatkozó új tény vagy jog bejegyzése iránti kérelem elintézését felfüggeszti, tehát ez biztosítja a Vevőt arról, hogy az ingatlan adásvételi szerződés megkötését követően nem kerül fel semmilyen új tény vagy bejegyzés az ingatlan tulajdoni lapjára.
Hat hónap elteltét követően a bejegyzés hatálya azonos a szerződésen alapuló elidegenítési és terhelési tilalomra vonatkozó bejegyzés hatályával.
Ami még fontos újítás, hogy a már bejegyzett tulajdonjogot a földhivatal csak bírósági ítélet alapján törli, tehát már nincs lehetőség a felek közös megegyzése alapján az ingatlan adásvételi szerződés felbontását követően az eredeti állapot visszaállítására.
A törvény ezeken kívül is több újítást tartalmaz, azokat azonban az elektronikus rendszer megindulását követően kell alkalmazni, így ügyfél oldalról egyenlőre elegendő, ha a fenti rendelkezésekkel tisztában vagyunk.
Amennyiben ingatlan adásvételi szerződés megkötése, vagy azzal kapcsolatos konzultációval kapcsolatban szüksége van jogi segítségre, forduljon hozzám bizalommal, várom megtisztelő jelentkezését!
Írj kommentet: