A már jogerőre emelkedett fizetési meghagyást követő teendőkről, és történésekről szeretnék egy összefoglalást adni mind adósi, mind hitelezői oldalról.
A cikket megelőzően érdemes áttekinteni korábbi írásaimat a témában (Ellentmodás fizetési meghagyás esetén, Hogyan indítható meg a fizetési meghagyásos eljárás?), hiszen az azokban foglaltakat már nem ismétlem meg.
A hitelezői oldal
Kezdjük először talán a hitelező oldaláról. Ha jogerőre emelkedett a fizetési meghagyás, akkor a közjegyző részére benyújtott végrehajtási kérelemmel kérhető a végrehajtási eljárás megindítása. Ezen eljárásban szintén van lehetőség igénybe venni jogi képviselőt, mely esetben elektronikusan azonnal benyújtásra kerülhet a kérelem.
Ha azonban mégsem szeretnénk ügyvédet megbízni, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara honpaján található formanyomtatvány kitöltésével és benyújtásával írásban, vagy az eljáró közjegyzőnél szóban kérhetjük a végrehajtási eljárás elrendelését. A kitöltéshez találunk útmutatót a honlapon.
A végrehajtás elrendelésének díja a tőkekövetelés 1%-a, de legalább 8000 Ft. Az űrlapot annál a közjegyzőnél kell előterjeszteni, akinél a fizetési meghagyás is folyamatban volt, ne felejtsük el feltüntetni rajta az ügyszámot.
Amennyiben jól töltöttük ki a kérelmet, a közjegyző elrendeli a végrehajtást, elkészíti a végrehajtási lapot.
A rendszer ezt követően automatikusan megküldi az ügyet az eljáró végrehajtó részére. A végrehajtó ezt követően postai úton (vagy jogi képviselet esetén elektronikusan) megkeresi a végrehajtást kérőt (korábbi hitelezőt) a várható költségek egy részének előlegezésére. A felhívás alapján be kell fizetni a bírósági végrehajtó részére a kért összeget, és elindul a végrehajtás.
A végrehajtó lekérdezi az adós vagyontárgyait, a bankszámlájára inkasszót küld, a gépjárműveit, ingatlanait lefoglalja, illetve írásban felhívja az önkéntes teljesítésre. Ha az önkéntes teljesítésre nem kerül sor, megkeresi a munkáltatót a munkabérből történő letiltásra, illetve megkezdi a vagyontárgyak értékének felmérését, és értékesítését.
Jogerős fizetési meghagyás az adós szemszögéből
Nézzük meg egy kicsit az adós szemszögéből is a fenti eljárást! Korábbi cikkemben írtam, hogy egy nagyon speciális esetben még ekkor is lehet helye ellentmondásnak.
Ezen különleges esettől eltekintve azonban itt már nincs helye a követelés vitatásának.
Ekkor vagy a fentiekben leírt végrehajtási eljárásban hajtják be a tartozásunkat, vagy lehetőség van részletfizetésben, vagy más kedvezményben (pl. tartozás egy részének elengedése) megpróbálni megállapodni a hitelezővel.
Javaslom, hogy ha nagy összegről van szó, illetve a tőkéhez képest magas a kamat, és anyagi forrásaink engedik, mindenképpen próbáljunk meg egyezséget kötni a hitelezővel, hiszen még ekkor is reménykedhetünk abban, hogy a követelés egy része elengedésre kerül, ha önkéntesen teljesítünk.
Tudnunk kell azonban, hogy ez kizárólag a hitelező jóindulatán múlik, nem köteles részünkre bármilyen kedvezményt adni.
Az egyezségkötés, illetőleg részletfizetés során is van lehetőségünk jogi képviselő segítségét igénybe venni.
Ha jogerős fizetési meghagyás esetén segítségére lehetek, forduljon hozzám bizalommal!