Alaphelyzet
A kérdező édesapja jelenlegi élettársára iratta a vagyonát. Kérdés, hogy az előző házasságból született gyermeke örökölhet-e ebben az esetben?
Kérdés
Feleségem édesapjának az esetéről szeretnék kérdezni.
Röviden felvázolnám apósom családfáját: Első házasságából született két gyerek. A második kapcsolata viszont nem házasság, még csak nem is bejegyzett élettársi kapcsolat, szóval nem papír alapú és itt is született egy gyermek. Jelenleg ebben a kapcsolatban él egy háztartásban. A bonyodalom az lenne a dologban, hogy minden ingó és ingóságot apósom vásárolt, viszont egy korábbi banki tartozás miatt semmi nem lehetett a nevén, ezért hát a jelenlegi párja nevére vásárolt mindent. A feleségem ( aki az első házasságából született ) nagyon tart attól, hogy semmit nem fog örökölni, mert az édesapja nevén nincs semmi és papíron semmi sem köti a jelenlegi párjához, akitől van egy közös gyereke.
A kérdésem az, hogy mik a kilátások az örökléssel kapcsolatban, ill. mit lehet tenni?
Válaszát előre is köszönöm!
Válasz
Tisztelt Érdeklődő!
Sajnos ebben az esetben a törvényes öröklés során a felesége valóban nem számíthat örökségre, annak bizonyítása, hogy az após jelenlegi párja nevére vásárolt dolgok valójában az édesapjáé, rendkívül nehézkes,illetve lehet, hogy nem is bizonyítható.
Feltételezem, azért “nem lehet a nevén” az édesapjának a vagyona, mert jelentős tartozásai vannak. Egy hagyatéki eljárásban ezen tartozások is öröklődnének, így lehetséges, hogy végül nem is maradna érték a hagyatékban.
Még az élettársi külön vagyonra hivatkozás lehet alapja a hagyaték jogszerű érvényesítésének, (erre van lehetőség hivatalos bejegyzés nélkül is), azonban ez is hosszadalmas és nehézkes peres eljáráshoz vezet, ha az édesapa jelenlegi párja nem működik együtt a helyzet rendezésében.
Esetleges megoldás lehet, ha elbeszélgetnek az édesapával, és már most életében intézkednek arról, hogy azok a vagyontárgyak, amiket a lányának szánt, a lánya tulajdonába kerüljenek.